سخنگوی دولت گفت: ما از ابتدا خواهان پایان جنگ در یمن و تجاوز عربستان بودیم و اکنون هم خواهان آتش بس و استقرار صلح در یمن هستیم.

به گزارش مرور نیوز،  علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود با  بزرگداشت مولوی شاعر ایرانی، گرامیداشت روز جهانی ناشنوایان و روز جهانی آتش‌ نشانی اظهار کرد: از تمام آتش‌نشانان و همه آنهایی که در راه نجات دادن دیگران جان خود را از دست دادند قدردانی و تشکر می‌کنم. امروز از یک آتش‌نشان قدیمی که فرزندش هم آتش‌نشان بوده و در حادثه پلاسکو به شهادت رسیده دعوت کردم که در جلسه حضور داشته‌ باشند.

ربیعی با بیان اینکه فردا روز جهانی سالمند است، گفت: در این روز شعار ما فرصت‌های برابر برای تمام سنین است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: سفر ریاست جمهوری و هیئت ایرانی به آمریکا در صدر توجه مردم بود و نقطه عطفی در سیاست خارجی ایران خواهد بود. 

ربیعی با اشاره به کار شکنی‌های آمریکا در روند سفر هیئت ایرانی برای شرکت مجمع عمومی سازمان ملل گفت: آنها کارشکنی‌های بسیاری در روند سفر هیئت ایرانی به وجود آوردند، اما برخلاف تلاش آنها محل اقامت رئیس‌جمهور ما محل رفت و آمد سران کشورهای مختلف شد، در این سفر با سران ۱۵ کشور دیدارهایی صورت گرفت.

او افزود: نخستین دستاورد سفر رئیس‌جمهور به نیویورک، شکسته شدن فضای روانی و اتهامات علیه ایران بود. دستاورد دوم ارائه طرح صلح و دوستی از سوی رئیس‌جمهور بود که این طرح امنیت در خلیج فارس را درون‌زا می‌بییند و هیچ کشوری را برای حضور در این ائتلاف کنار نمی‌گذارد، ضمن اینکه این طرح علیه هیچ کشوری نیست و به جای رویکرد سلبی رویکرد ایجابی دارد. اکنون هیچ کشوری نمی‌تواند این طرح را نادیده بگیرد و از امروز آماده مذاکرات جدی‌تر در مورد این طرح هستیم.

سخنگوی دولت درباره بیانیه ضدایرانی سه کشور اروپایی در موضوع آرامکو گفت: هدف آنها پیگیری سیاست‌های ضدایرانی فشار روانی به هیئت ایرانی بود؛ بنابراین از اروپایی‌ها خواسته شده بود اشتباه خود را جبران کنند و این موضوع را آقای روحانی هم در ملاقات‌های خودشان به آن اشاره کردند. با اصرار و پیگیری رئیس‌جمهور روشن شد که هیچ مدرکی در خصوص ارتباط ایران با حملات به آرامکو وجود ندارد و سه کشور اروپایی هم حاضر نبوند مسئولیت بیانیه را بر عهده بگیرند.

* نرخ تضمیمی خرید گندم برای سال آینده ۲۲۰۰ تومان تعیین شد

ربیعی در پاسخ به پرسشی درباره نرخ تضمینی خرید گندم، گفت: بنا بر مصوبه شورای اقتصاد، نرخ خرید تضمینی گندم متناسب با سایر تورم‌ها و مسائل اقتصادی کشور ۲۲۰۰ تومان در نظر گرفته شد و امیدواریم که کشاورزان ما هم بتوانند متنفع شوند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره چشم انداز روابط ایران با عربستان، گفت: ما از ابتدا خواهان پایان جنگ در یمن و تجاوز عربستان بودیم و اکنون هم خواهان آتش بس و استقرار صلح در یمن هستیم. اشکال تاکنون از خود عربستان بوده است و این هم درست است که برخی کشور‌ها پیام‌هایی از سوی عربستان برای روحانی آوردند، اما این باید در عمل هم دیده شود و تجاوز آنان به یمن قطع شود. اگر عربستان واقعا به دنبال تغییر رفتارش باشد، صرف نظر از قسمت اول سخنانی که امروز مطرح کردند، ما از بخش دوم استقبال می‌کنیم.

عضویت در کانال تلگرامی مرور نیوز