دو نامزد اصلی رقابت انتخاباتی ترکیه با توجه به عدم کسب نیمی از آرا تا به این لحظه منتظر اعلام نتیجه نهایی دور اول انتخابات ریاست جمهوری هستند.

به گزارش مرور نیوز، نتیجه شمارش ۹۹.۹۱ درصد آرای سیزدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری ترکیه که دیروز (یکشنبه) در این کشور برگزار شد، تا به این لحظه نشان می‌دهد رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور فعلی ترکیه با کسب ۴۹.۳۴ درصد آرا از رقیب خود کمال قلیچدار اوغلو با ۴۴.۹۹ درصد آرا پیشتاز است.

به گزارش خبرگزاری الجزیره، با این حال هر دو رقیب انتخاباتی در جمع هواداران خود تاکید کرده اند در صورت کشیده شدن این انتخابات به دور دوم در آن پیروز خواهند شد.

رجب طیب اردوغان در جمع هوادارنش در مقابل مقر حزب عدالت و توسعه تاکید کرد: حزب عدالت و توسعه پیشتاز میدان رقابت است و منتظر نتایج رسمی می‌ماند.

وی که به همراه همسرش از بالکن ساختمان حزب متبوع خود سخنرانی میکرد گفت: ما در این انتخابات با اختلاف زیاد پیشتاز هستیم. وی تاکید کرد، میدانیم که در این انتخابات برتری داریم ما منتظر نتیجه رسمی انتخابات می‌مانیم.

اردوغان در ادامه سخنرانی خود اشاره‌ای هم به دو مرحله‌ای شدن انتخابات کرد و گفت: اگر مردم تصمیم بگیرند که این انتخابات را در دور دوم تکمیل کنند، ما برای آن آمادگی داریم و از پیروزی خود آگاه هستیم؛ اما هنوز نمیدانیم که به دور دوم نیاز داریم یا نه.مشارکت در انتخابات ترکیه در جهان بی نظیر است و این بیشترین میزان مشارکت در تاریخ سیاسی ماست؛ برنده این انتخابات مردم ما و ترکیه به خاطر پایبندی به اراده ملی هستند.

وی با انتقاد از رقیب خود قلیچدار اوغلو گفت: حزب جمهوری خواه خلق و برخی شهرداران تلاش کردند تا نتایج را زیر سوال ببرند، اما این واقعیت را تغییر نمی‌دهد. ترکیه یکی از بهترین سیستم‌ها را برای انتخابات دارد و هیچکس حق ندارد آن را زیر سوال ببرد و باید به اراده رای دهندگان احترام گذاشت. اردوغان تاکید کرد، نتیجه انتخابات هر چه که باشد، من از ۵۶ میلیون شهروند ترکیه فارغ از رایی که دادند تشکر می‌کنم.

رئیس جمهور کنونی ترکیه اشاره‌ای هم به دو مرحله‌ای شدن انتخابات کرد و گفت: اگر مردم تصمیم بگیرند که این انتخابات را در دور دوم تکمیل کنند، ما برای آن آمادگی داریم و از پیروزی خود آگاه هستیم، اما هنوز نمی‌دانیم که به دور دوم نیاز داریم یا نه. 

در همین حال کمال قلیچدار اوغلو نیز اعلام کرد داده‌های انتخاباتی در حال تکمیل است و در صورت قطعی شدن دور دوم انتخابات وی پیروز حتمی خواهد شد. وی در سخنرانی خود تاکید کرد: نتایج انتخابات نشان می‌دهد که مردم به اردوغان اعتماد نکرده‌اند و آراء حزب عدالت و توسعه کاهش یافته است. داده‌های انتخاباتی هنوز در حال تکمیل است، اما ما (رقابت) در دور دوم را می‌پذیریم.

قلیچدار اوغلو  طعنه‌ای هم به سخنرانی اردوغان از بالکن ساختمان حزب عدالت و توسعه زد و گفت: انتخابات در بالکن پیروز نمی‌شود. در صورت قطعی شدن دور دوم، حتما پیروز خواهیم شد.

 

حزب عدالت و توسعه پیشتاز انتخابات پارلمانی

با شمارش بیش از ۸۹ درصد آراء انتخابات پارلمانی ترکیه، «ائتلاف جمهور» به رهبری حزب عدالت و توسعه به ریاست رجب طیب اردوغان با کسب ۳۲۳ کرسی پیشتاز انتخابات است.حزب عدالت توسعه ۲۶۷ کرسی، حزب حرکت ملی ۵۱ کرسی و حزب رفاه نیز ۵ کرسی را برای ائتلاف جمهور به دست آورده‌اند.

براساس گزارش شبکه تی آر تی، «ائتلاف ملت» به رهبری کمال قلیچدار اوغلو تا کنون موفق به کسب ۲۱۴ کرسی پارلمان ترکیه شده است. در ائتلاف ملت، حزب جمهوری خلق ترکیه ۱۶۹ کرسی و حزب IYI نیز ۴۵ کرسی کسب کرده است.